Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Stránka

12. ročník festivalu Slámování - zámek Červená Řečice


 

    Další, již 12. ročník festivalu Slámování se uskuteční ve dnech 22. - 24. srpna 2008. Slámování je festival, při kterém je všude samá sláma, provázky a drátky. To vše slouží pro výrobu slaměných soch. Celou akci doprovází bohatý doprovodný program.

    Projekt s netradičním názvem Slámování, jehož 12. ročník opět proběhne na zámku v Červené Řečici, je úzce svázán s městečkem Červená Řečice. Realizátory projektu jsou občanská sdružení - Spolek na záchranu památek čevenořečických a Občanské sdružení ŠVAGR z Písku. Cílem akce, je nabídka dobré zábavy nejen pro místní občany, ale i letní návštěvníky turisticky navštěvované oblasti a přehradní nádrže Trnávka.

    V rámci festivalu Slámování můžete vytvářet sochy ze slámy, vyzkoušet si řadu netradičních dílen (kovárna, malování, drátkování…), podívat se na divadelní představení, sobotní koncert pohodových kapel a po tři večery sledovat filmy na náměstí z pojízdného kinematografu. Ve spacáku lze na zámku spát a rovněž je k dispozici spousta dobrého jídla a muziky.

    Původně byla akce určena pro studenty – výtvarníky, ale postupem doby se vyprofilovala na pohodový festival pro celou rodinu. Slámování propaguje aktivní formu zábavy, tvoření a vzájemné spolupráce, koná se v bývalém arcibiskupském zámku v Červené Řečici. Prostřednictvím festivalu Slámování členové Spolku upozorňují také na špatný stav zámku a nutnost nápravy. Tak získalo Slámování další, etický rozměr.

    Spolek na záchranu památek červenořečických byl založen v lednu roku 1997 několika nadšenci přímo z Červené Řečice za účelem záchrany a využití bývalého hřbitovního kostela a ochrany místních historických památek. Postupem času své aktivity rozšířil i na místní renesanční zámek, který se už řadu let nachází ve velmi špatném technickém stavu.

    Více informací: http://www.slamovani.cz/
 


12. 8. 2008

1. Šermířské dny ve fotografii


    Děkujeme všem návštěvníkům Šermířských dnů a těm co se na hrad nedostali jsme připravili několik fotografií z akce, které naleznete zde.

 Zbrojnoši  Žebříček  oheň 


4. 8. 2008

Uzávěrka nominací na cenu Evropské unie/Europa Nostra 15. září 2008


logi EuropaNostra

Uzávěrka nominací na cenu Evropské unie/Europa Nostra 15. září 2008

Uzávěrka nominací již realizovaných projektů v oblasti kulturního dědictví na prestižní cenu Evropské unie/Europa Nostra všech kategorií je 1.října 2008. Návrhy nominací však musí být předloženy do sekretariátu Europy Nostry v Haagu nejpozději 15.září 2008, viz. www.europanostra.org  .


30. 7. 2008

Výzva k podání žádostí - Programme CULTURE EU 2009


 Logo Culture

Výzva k podání žádostí do programu Evropské unie 
 Programme CULTURE  2009

    V letošním roce Evropská komise opět otevřela novou výzvu pro rok 2009 pro podání projektů do Programu Culture s možností získat finanční podporu pro projekty v oblasti kulturního dědictví – nemovitých i movitých památek i nemateriálního kulturního dědictví. Opět bude možno předložit projekty krátkodobé ( 12-24 měsíců) a dlouhodobé (3 -5 let), které budou zahájeny v roce 2009. Uzávěrka předkládání projektů byla stanovena na 1. října 2008.

    Zde je ke stažení podrobný výtah z Programového průvodce pro předkládání projektů. Originální znění výzvy Evropské Unie v českém jazyce, Programového průvodce v angličtině a dále formuláře přihlášek pro krátkodobé a víceleté projekty včetně formuláře rozpočtu, jež je pro oba typy projektů shodný, naleznate na www.programculture.cz.

    Další potřebné formuláře naleznete na webových stránkách Evropské výkonné agentury EACEA v Bruselu http://eacea.ec.europa.eu, na webových stránkách naší sekce pro kulturní dědictví www.npu.cz/html/culture2000heritage/ , a na webu České národní kanceláře Culture v Institutu umění – Divadelním ústavu www.programculture.cz .
 


30. 7. 2008

Nový WEB filmového festivalu Film a dějiny v provozu


 

     Dnešním dnem je uveden do provozu nový web filmového festivalu Film a dějin na známé doméně www.filmadejiny.cz


21. 7. 2008

Podrobný program Filmového festivalu Film a Dějiny 2008


     Podrobný program Filmového festivalu Film a Dějiny 2008  naleznete v sekci festivalu.


8. 7. 2008

Česká televize uvedla první díl nového pořadu Štíty království českého


     Česká televize uvedla v neděli 6.7.2008 první díl nového prozatím desetidílného pořadu Štíty království českého, který se zabývá vývoje českých hradů. Průvodcem pořadu je herec Jaroslav Plesl jako moderátor a zvídavý laik a historik prof. Tomáš Durdík jako archeolog.

   První díl může shlédnout v archivu ČT nebo v repríze pořadu v úterý 8. 7. 2008 po půlnoci 01:25 na ČT1. Další díly pak každou neděli v 18:15 na ČT1.


7. 7. 2008

Web kamery ORLÍK ON-LINE


Navštivte Orlík alespoň virtuálě na našem webu zde


23. 6. 2008

Zahrádecká pouť 2008 - sobota 14.6.2008


Zahrádecká pouť 2008

    Umělecky i historicky pozoruhodný kostel je nyní prakticky jediným pozůstatkem někdejšího městečka Zahrádka. Sdružení Přátelé Zahrádky se snaží pomoci při záchraně této pozapomenuté památky.

Akce

  • Zahrádecká pouť

Termín

  • 14.6.2008

Místo konání

  • kostel sv. Víta v Zahrádce

Pořadatel

Pozvánka

 


13. 6. 2008

Novela památkového zákona postoupila v Poslanecké sněmovně do druhého čtení


Novela památkového zákona

    Projednávání v Poslanecké sněmovně postoupilo do druhého čtení. Byl zveřejněn text pozměňovacích návrhů, zejména byl přidán nový paragraf "Plány ochrany památkových rezervací a památkových zón".
 
     Více naleznete ZDE

12. 6. 2008

Stránka