Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Střípky času

     Dosud neukončený cyklus krátkých (primárně televizních) dokumentů, "filmový sborník", sestavovaný režisérem Miloslavem Kučerou (specialistou na historický dokument) v co nejužší spolupráci s odborníky na určitá dějinná období, kteří do projektu vnášejí vlastní témata, své jiné (netradiční, relativizující) pohledy na malé velké "historie". Tento obsah je pro většinu "střípků" charakteristický. Jednotící forma spočívá v nápaditých, nezřídka zábavných spojeních, takže seriál i každý díl představuje hravou po-moderní koláž, jejíž základní složky tvoří ovšem film a historie. Neméně typickými pro daný pořad jsou přitom úzké rozpočtové mantinely (nastavené ČT). Chystá se první (dílčí) propojení s Filmem a dějinami - formou seminárních projekcí a diskusí za účasti tvůrce a odborných poradců.


Kronika Čechů

     Ambiciózní projekt mladého režiséra Davida Slabého, realizovaný Českou televizí a plánovaný jako cyklus celkem sedmi hraných dokumentů (stopáž jednoho dílu cca 50 minut) představujících odpovídající počet Kosmových příběhů. Už samotné filmy by měly být poměrně netradiční (mírou práce s náznaky na jedné straně a s "doslovnými" počítačovými technologiemi na straně druhé). Skutečně nový tvar, ten pravý experiment, by pak přinesla "učebnicová" verze, opírající se o existenci internetových stránek, kde by se mj. uplatnily podrobnější komentáře historiků a archeologů. "Návštěvník by zde nalezl spoustu užitečných odkazů a informací. S těmito stránkami by co nejužším interaktivním způsobem spolupracovalo DVD s naším projektem" (D. Slabý).


Projekt vydání sborníkové monografie k filmu Markéta Lazarová

     Nakladatelství Casablanca se chystá vydat sborník o filmu Marketa Lazarová. Autory článků budou "odborníci s různými pohledy a různého zaměření", čímž by měla vzniknout "plastická mozaika současných názorů a hledisek na tento legendární Vláčilův snímek". Vydavatel (Václav Žák) se chce především vyvarovat "prvoplánového glorifikujícího pohledu, který dosud dominoval v pokusech reflektovat toto dílo a který oslabuje možnosti kritického přístupu".