Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

logo ICOMOS
Mezinárodní den památek a historických sídel téma roku 2009   

 "Kulturní dědictví a věda".
 
 Hrad Orlík  nad Humpolcem
 
18. dubna 2009
 10:00 – 17:00
 
Současně zveme všechny příznivce památek na první jarní setkání při práci na hradě - tedy již tradičně :

JARNÍ PŘÍKOPY 2009

 
Hrad Orlík bude v tento den volně zpřístupněn.  
 

    Slavit Mezinárodní den památek a sídel každoročně dne 18. dubna navrhl ICOMOS (Mezinárodní rada pro památky a sídla) v roce 1982. Již v následujícím roce bylo toto datum schváleno na 22. Generální konferenci UNESCO. Tento den nabízí příležitost ke zviditelnění tématu kulturního dědictví pro nejširší veřejnost a zdůraznit potřebu úsilí k ochraně a uchování kulturního dědictví, ale i připomenout i snadnou zranitelnost neuváženými činy nebo zanedbáváním.
    Již od roku 2001 ICOMOS také navrhuje pro nadcházející rok určité téma, které by mělo být při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel zvýrazněno. Díky tomu se Mezinárodní den památek a sídel neslaví formálně a pořadatele to motivuje k inovaci souvisejících aktivit. Přehled témat minulých let je na webu ICOMOS dostupný :: zde.
    Výběr informací o aktivitách spojených s mezinárodními dny v ČR je dostupný :: zde.
     Výběrový přehled akcí pořádaných NPÚ v roce 2009 je dostupný :: zde.
     Přednášky pořádané ČNK ICOMOS dne 16.4.2009.
     
 Pro rok 2009 bylo doporučeno pořádat aktivity, pro které je společné téma "Kulturní dědictví a věda". V úvodním prohlášení ICOMOS k tomuto tématu jsou připomenuty široké souvislosti mezi vědou a ochranou kulturního dědictví. Jedná se nejen o památky, které jsou chráněny jako doklad vědeckých výkonů i zájmů našich předků, ale také o celou škálu vědeckých metod, využívaných k výzkumům památek i k vývoji technologií pro uchování památek.
   Úvodní prohlášení ICOMOS k letošnímu společnému tématu Dne je dostupné :: zde (pdf); anglicky – pracovní český překlad vstupní kapitoly uvádíme :: zde.
                                                                                     (zdroj NPU)

 

5. - 6. 7. 2024

Středověké slavnosti

Akce na hraděZobrazit více